понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone ogrodzenie czyli jak kto woli żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Żywopłoty zazwyczaj pełnia role ogrodzenia, tymczasem nierzadko służą tez za dekoracje. Przeważnie takie sztacheta Winylowe stawia się w nasłonecznionych miejscach, gdzie ekspresowo rosną i mocno się zagęszczają. Dużo czaru maja tez takie rosnące ploty, jakie wiodą przez cieniste zakątki parku. Ciemna zieleń liści z przezroczysta tu i ówdzie plątanina gałązek lub kwiatami konstruują przyciągające spojrzenie obrazki, a rześka wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , powoduje że nawet krótki spacer wzdłuż takiego parkanu uspokaja a także uspokaja.


Projektując plot z żywopłotu, wypada uwzględnić role takiego parkanu, warunki jakie panują w ogrodzie, oraz nasze upodobania a także czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko także bujnie kwitną, jednakże potrzebują także wiele miejsca. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane żywe sztachety z Winylu mogą być nadzwyczaj cienkie, chociaż powinno się je cyklicznie obcinać i właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są tez koszty zakupu roślin na parkan.Jest wiec nad czym się zastanawiać, ponieważ takie ogrodzenie wyznacza się na lata, nieraz nawet na pokolenia.


Najczęściej zadowalający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwykły, niesłychanie popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on sporo zalet:
•jest mało wymagający,
•odpowiednio toleruje susze,
•szybko wzrasta,
•cyklicznie podcinany ładnie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeżeli je zgubi, to i tak gęstwina jego gałązek konstruuje nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zamienić z irga błyszcząca - jesienią wspaniale się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się użytecznymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej postać wyłącznie od strony ogrodu, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Niesłychanie wysokie, bo ponad dwumetrowe sztacheta z Winylu z Świnoujścia stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki oraz ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny sadzimy dookoła granic posesji. Jeżeli mamy wiele miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Gdy pragniemy aby nasze żywe ogrodzenie było niezwykle wysokie a zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego względnie klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze gdy rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий