среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie sztachetki te s�� z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało fachowym ślipiem trudno je rozróżnić.

Chociaż kamienie sztachetki te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało biegłym ślepiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, prostej obróbce oraz względnie atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najłatwiej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka bądź od razu ociosuje, umieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przekazuje do miejsca budowy ogrodzenia z Winylu na plot i furtkę ze sztachetek. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak sklejony lepiszczem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Prócz podstawy zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się zabarwienie głazów na ogrodzenie PVC z Pułapowa na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa, przybierają one wtenczas wielorakie atramenty czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze złożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak pokaźnych złóż kroi się najogromniejsze bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie wolno również siekać na sześciany o równych konturach, wykorzystywane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Można też je dzielić przy asyście specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nierównych konturów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie plastykowe używa się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe z nazbieranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na ploty PVC na ogrodzenie i furtę ze sztachet. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania wewnątrz, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko matowieją. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu a także naszych zamiłowań kształt kamiennych tafli może być różnorodny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki a także plotki PVC na plot i furtkę ogrodzeniowa stawia się z głazów wielorakiego zarysu, zestawionych na kamiennym lub betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje z kawałeczków o nierównych kształtach, wypada je odpowiednio dobierać tzn. tak, żeby forma każdego następnego łączył się z poprzednim. Żeby takie płot było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe przerwy w środku wolno dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie PCV z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych a także innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia należą do głazów mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur ekspresowo niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Bez trudu obrastają też mchem a także wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań lub rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać brud z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą zostać ostre rysy. Wyspecjalizowane firmy oczyszczają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego mycia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak chcemy, by kamienie na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий